JAK PIELĘGNOWAĆ NOWORODKA ZE ZMIANAMI NA SKÓRZE, BŁONACH SLUZOWUYCH, PIELEGNOWANIE PĘKA

Jedną ze zmian na błonie śluzowej są pleśniawki. Występują one na błonie śluzowej jamy ustnej, na języku i na podniebieniu w postaci białych plamek przypominających ścięte mleko. Pojedyncze plamki mogą zlewać się w większe wysepki, niekiedy tworzy się jednolita biała warstwa grzyba, który jest przyczyną pleśniawki, także cała błona śluzowa pokryta jest białym „kożuszkiem”. Pleśniawki mogą przejść na przełyk, krtań, tchawicę i oskrzela. Leczenie polega na pędzlowaniu błony śluzowej kilka razy w ciągu dnia 1% roztworem fioletu krystalicznego (gencjany) lub 25% roztworem boraksu w glicerynie z wodą. Leki te przepisuje lekarz, do którego należy zgłosić się z dzieckiem, ponieważ może się okazać, że poza pędzlowaniem będą potrzebne jeszcze inne leki, hamujące rozwój grzyba.

Kolejna zmianą są potówki. Wywołane są one przez przegrzanie. Rodzice tak bardzo obawiają się tzw.: przeziębienia, że na ogół ubierają dzieci bardzo ciepło, co sprzyja poceniu się, a potem oziębieniu. Nagle zmiany temperatury usposabiają do zwiększonej zapadalności na zakażenia dróg oddechowych. Dzieci, które często chorują, są jeszcze cieplej ubierane i w ten sposób wytwarza się błędne koło. Zbyt ciepłe okrywanie dziecka do snu i wysoka temp. w pomieszczeniu są powodem pocenia się dziecka w pierwszych godzinach snu. Przegrzaniu „pomaga” nieprzewiewna odzież z włókien syntetycznych, a u niemowląt i noworodków stałe przetrzymywanie w wózku obitym ceratą, lub tworzywem sztucznym. Potówki występują w postaci wysypki o charakterze płoniczym. Ustępuje ona szybko po ochłodzeniu skóry. Należy ubierać dziecko w bawełniane, przewiewne ubranka. Wszystko powinno być naturalne. Należy pamiętać, aby nie przegrzać dziecka.

Wyprzenia należą do chorób niebakteryjnych w okolicy narządów płciowych i pośladków rzadziej w fałdach skóry, szyi, pach i pachwin. Należy dokładnie myć pośladki po oddaniu stolca i starannie osuszać pośladki. Powinno się także natłuszczać oliwką. Noworodki powinny być w pieluszce bez ceraty. Należy wietrzyć miejsca narażone na wyprzenia. W początkowym okresie na wyprzenia stosujemy maść lanolinową lub jałową oliwkę, czy też maść witaminową. Można także zasypać jałowym pudrem. Jeżeli wystąpi nadżerka to używamy 1-2% gencjanę, naświetlanie lampą, oraz założenie opatrunku.

Ropne zapalenie skóry jest to grupa najczęściej występujących chorób infekcyjnych okresu noworodkowego. Na skórze fałdów szyi, pach i pachwin tworzą się pojedyncze pęcherzyki wypełnione płynem surowiczo – krwistym, ropnym. Źródłem zakażenia są:

Należy natychmiast izolować noworodki. Dezynfekować pęcherzyki i skórę wokół nich, a następnie usunąć zawartość przez ucisk jałowym gazikiem nasączonym spirytusem, lub gencjaną. Kąpiel wykonujemy w nadmanganianie potasu. Możemy zapobiegać temu zwalczając stany zapalne dróg rodnych rodzącej, przestrzegać reżimu sanitarnego w sali porodowej i poporodowej.

Pielęgnacja pępka po porodzie następuje odpępnienie. Zostaje założona klamra zaciskowa (zaciskacz) 2-3 cm od pępka; pean 20-30 cm od zaciskacza – między nimi się przecina ok. 0,5-1 cm za zaciskaczem. Kikut pępowinowy zaopatrujemy jałowym gazikiem. Polewamy kikut spirytusem w celu zmumifikowania. Po odpadnięciu kikuta (odcięciu) polewamy spirytusem gencjanowym, aby doprowadzić do zasuszenia i odpadnięcia pępka. Dbamy o okolice wokół pępka. Aby była umyta, i nie dostały się bakterie, jak również, aby nie wysuszyć skóry spirytusem gencjanowym. Po odpadnięciu pępka obserwujemy czy wszystko jest suche i się nie sączy. Możemy natłuszczać oliwką.