Rząd planuje likwidację jednego z trzech dodatków dla nowo narodzonych dzieci, żeby przywrócić Fundusz Alimentacyjny. Do tej pory nie powstał żaden projekt ustawy, który poprawiałby sytuację ciężarnych kobiet.
Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej wysłuchała informacji ministra pracy i polityki społecznej dotyczącej pomocy rodzinie z dziećmi. W opinii senatorów sytuacja wymaga natychmiastowej poprawy. Z danych przedstawionych przez resort wynika, że w ciągu sześciu miesięcy tego roku dodatek z tytułu urodzenia dziecka otrzymało 107,5 tys. rodzin, a do końca tego roku z takiej formy pomocy skorzysta 251 tys. osób. Natomiast w I półroczu 2006 roku z zapomogi dla nowo narodzonych dzieci przyznawanej rodzinom bez względu na dochód skorzystało 190,6 tys. osób.
Resort planuje, że do końca tego roku z takiej formy pomocy skorzysta prawie 400 tys. rodzin. Najmniej, bo tylko 1200 rodzin skorzystało z trzeciego becikowego wypłacanego przez gminy. Do 31 grudnia tego roku taką formę wsparcia może otrzymać 2500 osób.
– Z ustawy budżetowej dowiedziałam się, że Ministerstwo Finansów chce zlikwidować jedno z becikowych, a środki przeznaczone na ten cel planuje przenieść do Funduszu Alimentacyjnego – powiedziała Joanna KluzikRostkowska, wiceminister pracy i polityki społecznej. – Resort finansów nie uzgadniał z nami tych zmian.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie ma jednak gotowego projektu ustawy dotyczącego ponownego powołania tego funduszu.
W Sejmie trwają obecnie prace nad obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie. Jak jednak przyznała wiceminister Joanna KluzikRostkowska, wymaga on gruntownych przeróbek. Z tego powodu senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej rozważa możliwość przygotowania własnego projektu ustawy, który natychmiast zmieni zasady wypłaty zasiłków alimentacyjnych tak, aby do takich świadczeń były uprawnione wszystkie biedne rodziny bez względu na to, czy rodzice samotnie wychowują dzieci, czy nie.
Senatorowie proponują także przygotowanie specjalnego rozporządzenia umożliwiającego przyznawanie pomocy finansowej kobietom od trzeciego miesiąca ciąży. Natomiast ministerstwo ze swej strony proponuje przygotowanie programu Dzieciństwo Pod Ochroną, który obejmie rodziny wielodzietne.
Bożena Wiktorowska
Źródło: GAZETA PRAWNA NR 199 (1817) z 2006-10-12