Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

kolka_niemowleca_-_przyczyny_i_jak_z_nia_walczyc [2011/05/19 16:24] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +Kolka niemowlęca
  
 +**DEFINICJA**
 +Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym. Występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują między godziną 18.00, a 22.00. Aby rozpoznać kolkę jelitową, objawy powinny utrzymywać się co najmniej przez 3 godziny dziennie, minimum przez 3 dni w tygodniu. Zazwyczaj ustępują w 3 - 4 miesiącu życia. Dotyczą zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i dzieci karmionych piersią.
 +
 +Atak kolki jelitowej u niemowląt zaczyna się na ogół gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych, nagłym płaczem, krzykiem. Dziecko zaciska piąstki, kopie nóżkami, brzuszek staje się wzdęty. U niemowląt karmionych piersią często po chwili karmienia (szczególnie, gdy dziecko je łapczywie) dolegliwości objawiają się także niepokojem, wypuszczeniem ssanej piersi, odwracaniem główki. Widoczną ulgę w dolegliwościach obserwuje się natomiast po oddaniu przez niemowlę stolca lub gazów. Poszukiwanie przyczyn Przyczyną kolki nie jest pojedynczy czynnik, podobnie jak nie ma jednego leku, który byłby skuteczny. Warto przeanalizowaś następujące możliwości mogące leżeś u podstawy tej dolegliwości:
 +
 +**Przekarmianie lub głodzenie dziecka**
 +
 +Obiektywnym wskaźnikiem jest przyrost ciężaru ciała, szczególnie gdy dziecko jest karmione piersią i nie możemy oceniś, ile zjada pokarmu. Dobrze jest wówczas regularnie ważyś malucha, ale nie częściej niż raz w tygodniu. Przyrost masy ciała w pierwszym półroczu wynoszący 150 gramów tygodniowo jest wystarczający, 200 gramów tygodniowo - dobry. Przyrost masy powyżej tych wartości u dzieci karmionych naturalnie - jest najzupełniej prawidłowy.
 +
 +**Zaburzenie motoryki (ruchomości) jelit**
 +
 +Byc może przyczyną kolki u niemowląt jest niedojrzałośś unerwienia przewodu pokarmowego. Jeśli układ pokarmowy rozwinie się, dolegliwości miną.
 +
 +**Niedobór laktazy - enzymu trawiącego cukier mleczny**
 +
 +Ten składnik występuje zarówno w pokarmie kobiecym, jak i w mieszankach mlecznych. Jego niedobór jest jedną z głównych przyczyn kolki u niemowląt bardzo dobrze przybierających na wadze i karmionych piersią na żądanie.
 +
 +**Alergia dziecka na białka mleka krowiego**
 +
 +Szczególnie w rodzinach obciążonych alergią powodem kolki jest nietolerancja mleka. W takich przypadkach zaleca się całkowite wyeliminowanie tego składnika z diety.
 +
 +**Sposób żywienia matki**
 +
 +W przypadki karmienia naturalnego niemowlęcia bardzo ważne jest wyeliminowanie z diety kobiety karmiącej pokarmów wzdymających, ciężko strawnych, pikantnych. Są one zbyt trudne do strawienia dla niedojrzałego układu pokarmowego dziecka.
 +
 +**Zmartwienie, strach, gniew lub podniecenie matki**
 +
 +Nastrój mamy w czasie karmienia odgrywa ważną rolę we właściwym przyswajaniu pokarmu przez niemowlę i może powodowaś komplikacje. 
 +
 +**Jak złagodziś kolkę?**
 +
 +Nie ma jednej skutecznej metody postępowania z dzieckiem.
 +
 +Niekiedy może byś pomocne: noszenie dziecka w pozycji pionowej, szczególnie po karmieniu, aż do odbicia bańki powietrza, albo układanie go na brzuszku, czy też ogrzewanie brzuszka, np. ciepłą, zdjętą z kaloryfera pieluszką, lub masowanie wzdętego brzuszka, tzw. masaż kolkowy. W celu ułatwienia odejścia rozpierających gazów możemy także podrażniś odbyt palcem, cewnikiem lub czopkiem.
 +
 +Należy ponadto próbowaś zapobiegaś atakom kolki przez ulepszenie technik karmienia (zapobieganie czkawce, prawidłowe ułożenie dziecka podczas karmienia, stosowanie odpowiednio dobranego smoczka czy butelki itd.), a także zapewnienie dziecku spokoju podczas karmienia.
 +
 +**Gdy zwiastuje alergię**
 +
 +Kolka może byś również jednym z pierwszych objawów alergii pokarmowej, dlatego jeśli tylko coś nas niepokoi, należy wykryś potencjalne alergeny obecne w diecie niemowlęcia lub matki karmiącej. Matka ponadto powinna unikaś niedokarmiania bądz przekarmiania swojego dziecka. Pojenie dziecka herbatkami koperkowymi (koper włoski) jest mało pomocne, tym bardziej że w niektórych przypadkach koper, zwiększając wydzielanie gazów w jelitach, może nasiliś dodatkowo objawy kolki jelitowej.
 +
 +**Kiedy potrzebny jest lekarz?**
 +
 +Pomoc specjalisty jest niezbędna, gdy dolegliwości są bardzo nasilone lub przyrosty masy ciała niedostateczne. Lekarz pediatra może wówczas zleciś stosowanie leków zmniejszających wydzielanie gazów w jelitach czy leków usprawniających motorykę przewodu pokarmowego (tzw. prokinetyków).
 +
 +Jeśli podejrzewamy, że u podłoża kolki leży nietolerancja laktozy lub alergia na białka mleka krowiego, należy rozważyś zastosowanie leczenia dietetycznego pod okiem pediatry. U niemowląt karmionych mieszankami mlecznymi w razie wystąpienia kolki stosuje się okresowe leczenie dietą bezmleczną. Ustąpienie objawów w trakcie stosowania diety potwierdza rozpoznanie.
 +
 +Można też zaleciś wcześniejsze wprowadzenie zupy jarzynowej, co zwykle pozwala na opanowanie dolegliwości. W razie braku poprawy lekarz rozpatruje możliwośś organicznej (chorobowej) przyczyny dolegliwości. Bóle brzuszka u dziecka mogą powodowaś m.in.: zakażenie układu moczowego, wady przewodu pokarmowego, stany zapalne jamy brzusznej, przewodu pokarmowego, stany zapalne dróg oddechowych lub np. zapalenie ucha. Lekarz zleca wówczas wykonanie odpowiednich badań.
 +
 +**Masaż kolkowy na pomoc**
 +
 +Pomocne w przeciwdziałaniu kolce może byś masowanie brzuszka. Rozebrane dziecko kładziemy wówczas na łóżeczku w ciepłym pokoju. Po natarciu rąk oliwką zaczynamy delikatnie gładziś brzuszek w kierunku zgodnym do wskazówek zegara.
 +
 +Dodatkowo po wykonaniu masażu można przycisnąś delikatnie nóżki dziecka do brzuszka przez kilka sekund (nóżki dziecka są zgięte w kolankach). Po wykonaniu masażu warto pogładziś ciałko niemowlęcia, aby je dodatkowo zrelaksowaś. Uwaga! Nie wolno masowaś brzuszka tuż po jedzeniu.
 +
 +**Wybrane leki stosowane w terapii kolek i wzdęś:**
 +
 +- Esputicon (Dimethicone)
 +- Espumisan (Simethicone)
 +- Sab Simplex
 +- Infacol
 +- Gripe Water
 +- Plantex
 +
 +
 +- Debridat (Trimebutine) ktory Normalizuje motorykę przewodu pokarmowego (agonista receptorów enkefalinowych) 
 +- Coordinax (Cisapride)Lek reguluje motorykę przewodu pokarmowego przez pobudzanie śródściennych splotów nerwowych jelit.
 +
 +
 +** [[http://www.edziecko.pl/wideo_edziecko/10,79343,4032206,Masaz_na_kolke.html]] - instruktaz video
 
kolka_niemowleca_-_przyczyny_i_jak_z_nia_walczyc.txt · ostatnio zmienione: 2011/05/19 16:24 (edycja zewnętrzna)
 
Recent changes RSS feed Driven by DokuWiki