Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

wiki:abc_plodnosci [2006/10/23 15:43] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +===== Okienko eksperta - ABC płodności =====
  
 +//Przyglądamy się dyskusjom na Forum i komentarzom do Waszych wykresów. Wydaje się, że najwyższy czas, by wyjaśnić pewne podstawowe sprawy związane z płodnością.
 +Rozumiemy Wasze oczekiwania i niecierpliwość, z jaką chcecie doprowadzić do poczęcia potomka. Szczerze Was wspieramy. Prosimy jednak o przyjęcie pewnych uwag - swoistego ABC płodności. Prosimy więc o zrozumienie i życzliwe przeczytanie poniższych informacji. Przydadzą się Wam do uspokojenia czasami zbyt nerwowego, jak wynika z Waszych listów, oczekiwania na potomka w tym konkretnym cyklu płodności. Z pewnych praw biologicznych musimy sobie zdawać sprawę. Przyrody nie da się oszukać!//
 +
 +  - Płodność kobiety jest darem.
 +  - Płodność małżonków jest tajemnicą. I choć wiemy, jak odbywa się poczęcie, to w konkretnym przypadku konkretnej pary pozostaje to tajemnicą. Są pary o wysokiej płodności (nie muszą czekać i każde działanie podjęte w okresie płodnym owocuje poczęciem) i pary o niskiej płodności (które czekają wiele lat mimo działań w okresie płodnym) w sytuacji niezaburzania płodności przez stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
 +  - Aby doszło do poczęcia dziecka powinny być spełnione trzy podstawowe warunki: żywa komórka jajowa, żywy plemnik i właściwy śluz szyjkowy. Często zapomina się o tym trzecim elemencie. Dzięki śluzowi możliwe jest zapłodnienie ze współżycia w okresie płodnym, a nie tylko w dniu owulacji. To dlatego nie jest możliwe poczęcie w „dowolnym czasie cyklu miesiączkowego”, a tylko i wyłącznie w okresie płodnym.
 +  - Jakość śluzu zależy od stanu szyjki macicy, w której kryptach jest wytwarzany. Negatywny wpływ mają na szyjkę zabiegi na niej wykonywane (np. inwazyjne leczenie nadżerek) i stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Warto zapoznać się z pracami prof. E. Odeblada, który m.in. wykazał, że stosowanie środków hormonalnych nieodwracalnie przyspiesza starzenie się szyjki.
 +  - Środki hormonalne mają też wymierny wpływ na śluzówkę macicy. Przy wieloletnim stosowaniu mogą zachodzić takie przemiany, jak w premenopauzie czyli skraca się okres rozrodczy. Z kolei spirala zmienia śluzówkę macicy, a wywołując stany zapalne jajowodów może m.in. doprowadzić do ciąży pozamacicznych.
 +  - Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej należy więc odczekać kilka (kilkanaście?) cykli na oczyszczenie organizmu kobiety i przygotowanie go na godne przyjęcie nowego życia.
 +  - Na jaki więc cykl należy czekać? Gdy spełnione są poniższe warunki:
 +    - temperatura jest ustabilizowana (bez wyskoków) i wykazuje dwufazowość (faza niższej temperatury i faza wyższej temperatury)
 +    - faza lutealna (wyższej temperatury) ma conajmniej 10 dni
 +    - obserwuje się prawidłowy obraz objawu śluzu (bez łat śluzowych, długość fazy ze śluzem wynosi 5-7 dni)
 +    - istnieje zbieżność głównych wskaźników płodności, czyli zmiany temperatury, śluzu i szyjki następują w tym samym czasie.
 +  - Współżycie w okresie dwóch lat przy prawidłowych cyklach powinno doprowadzić do poczęcia (o ile mężczyzna jest płodny). Jeśli jednak para nie doczeka się potomka, to można mówić o ich ograniczonej płodności lub niepłodności. U około 2 % osób stosujących wcześniej antykoncepcję hormonalną, niepłodność jest trwała.
 +  - Szanse na spotkanie komórki jajowej z plemnikiem rosną, gdy jest odpowiednio dużo plemników w nasieniu. Siedzący tryb życia, przegrzewanie jąder a także nadmierna aktywność seksualna w istotny sposób obniżają zawartość zdrowych plemników w nasieniu.
 +  - Nie bez znaczenia jest też odpowiednia waga kobiety, a dokładniej stosunek zawartości tłuszczu do mięśni. Zbyt chude lub zbyt otyłe panie mogą mieć poważne trudności z poczęciem dziecka.
 +
 +autor: //petomasz//
 
wiki/abc_plodnosci.txt · ostatnio zmienione: 2006/10/23 15:43 (edycja zewnętrzna)
 
Recent changes RSS feed Driven by DokuWiki