Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

wiki:abc_sluzu [2006/10/23 16:26] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +===== Okienko eksperta - ABC śluzu =====
  
 +//Analiza Waszych wykresów i wypowiedzi w komentarzach oraz na Forum wskazuje na pilną potrzebę uporządkowania wiedzy i umiejętności. Najlepszy do tego jest jakiś kurs metod NPR. W tym miejscu podam tylko kilka najważniejszych informacji.//
 +
 +  - Występowanie i zmienność śluzu szyjkowego jest jednym z ważniejszych objawów działania hormonów.
 +  - Śluz szyjkowy jest wydzieliną szyjki macicy i może być obserwowany przez kobietę.
 +  - Śluz opuszczający szyjkę jest mieszaniną kilku rodzajów śluzu o różnych składach, funkcjach i miejscach wydzielania (kryptach).
 +  - Rola śluzu szyjkowego:
 +    - tworzy barierę (czop w szyjce macicy) uniemożliwiającą przenikanie plemników i drobnoustrojów w głąb narządów rodnych (śluz typu G zależny od progesteronu).
 +    - ochrania plemniki przed wpływem niesprzyjającego, kwaśnego środowiska pochwy i przed ich zniszczeniem. Śluz sprzyjający zapłodnieniu przedłuża żywotność plemników do 3-5 a nawet 7 dni.
 +    - zaspakaja potrzeby energetyczne plemników [śluz typu S jest bardzo płynny, tworzy „kanały” ułatwiające plemnikom ruch ku przodowi do górnych krypt typu S. Plemniki docierają tam w ciągu 3-10 minut i mogą tam być magazynowane i odżywiane].
 +    - spełnia rolę filtru przepuszczającego plemniki żywe, nieuszkodzone i o prawidłowej budowie [śluz typu L].
 +    - uczestniczy w procesie uzdalniania plemników, dzięki czemu są one zdolne dotrzeć do jaja i je zapłodnić. [śluzy typ P].
 +    - tuż przed owulacją rozpuszcza śluz blokujący wejścia do krypt S, uwalniając przechowywane tam plemniki [śluz typu P2].
 +    - przeprowadza plemniki z krypt S do jamy macicy [śluz typu P6 tworzy odczucie dużej wilgotności (mokrości) i naoliwienia (śliskości) w przedsionku pochwy.
 +    - dzięki właściwościom zwilżającym spełnia pomocniczą rolę w odbyciu aktu płciowego.
 +  - Udział różnych typów śluzu podczas cyklu miesiączkowego zmienia się i dlatego objaw śluzu może być wskaźnikiem płodności.
 +  - Udział poszczególnych rodzajów śluzu zależy również od takich czynników jak wiek, stosowane uprzednio hormonalne środki antykoncepcyjnych i leki.
 +  - W metodach NPR mówimy o objawie śluzu.
 +  - Na obserwację objawu śluzu składają się: odczucie i wygląd.
 +  - Odczucia związane ze śluzem:
 +    - suchości (brak śluzu)
 +    - lepkości,
 +    - wilgotności,
 +    - śliskości, gładkości, naoliwienia, mokrości.
 +  - Rozróżnialne wzrokowo cechy śluzu (tzw. wygląd):
 +    - przyczepny, kleisty, lepki (rozciąga się na niewielką odległość zanim zerwie się), kłaczkowaty, mętny, mazisty
 +    - błyszczący, rozciągliwy (może zwisać w postaci nieurywających się nitek), ciągnący się
 +    - przejrzysty lub podbarwiony krwią co nadaje mu kolor żółty, brązowy, różowy lub czerwony; biała maź rozpoznawalna na bieliźnie (cechy wydzieliny pochwowej).
 +  - Cechy charakterystyczne śluzu są indywidualne dla każdej kobiety. Należy więc uczyć się w oparciu o swoje własne obserwacje.
 +  - Ta obserwacja może być prowadzona o każdej porze dnia i w każdym miejscu, niezależnie od okoliczności.
 +  - Wygląd śluzu kobieta może ocenić podczas każdego korzystania z toalety (w ciągu dnia czyni to kilka razy) używając papieru toaletowego gorszej jakości (a więc niebarwionego i niezbyt miękkiego). Flynn i Rötzer zalecają początkującej kobiecie, by przy każdym korzystaniu z toalety – przed i po oddaniu moczu lub stolca, wytarła wejście do pochwy papierem przesuwając nim tylko raz od przodu do tyłu. Z kolei Billings uważa, że nie trzeba kobiety pouczać, w jaki sposób ma oglądać śluz. Jest w stanie sama go zaobserwować, a jeśli życzy sobie sama zbadać go dokładniej, to może go pobrać tak, jak jej to odpowiada.
 +  - Należy ocenić śluz znajdujący się w przedsionku pochwy a nie wewnątrz pochwy.
 +  - Aby prawidłowo rozpoznawać objaw śluzu u siebie, należy dokładnie opisywać obserwacje śluzu. Wystarczą dwa, trzy słowa do opisania tego, co się czuje i widzi.
 +  - Obserwacje całodzienne notuje się wieczorem. Jeżeli w tym samym dniu obserwuje się śluz różnego typu oraz różne odczucia, to notuje się cechy śluzu najbardziej płodnego. Uwaga, nie jest najważniejsza ilość śluzu czy długość jego występowania a jego jakość.
 +  - Z badań wynika, że najlepsza jest obserwacja śliskości i wilgotności (a więc odczuć na sromie). Są największe (najsilniej odczuwane) tuż przed owulacją i gwałtownie znikają po owulacji. Pozostałe cechy są bardziej rozciągnięte w czasie.
 +  - Trzeba też pamiętać, że do poprawnego zaobserwowania śluzu jest wymagany ruch, np. chodzenie, wstawanie z pozycji siedzącej, względnie praca mięśni miednicy małej (Ta uwaga jest szczególnie istotna przy rozpoznawaniu odczucia lepkości).
 +  - Okazuje się, że rodzaj noszonej bielizny i odzieży ma tez wpływ na czytelność obserwacji.
 +  - Obserwacje wewnętrzne, czyli badanie śluzu na szyjce, zalecane jest (tylko) w szczególnych przypadkach, gdy śluz jest trudny do interpretacji, jest niezauważalny na zewnątrz, są problemy z poczęciem dziecka.
 +  - Ustalono, że stosowanie środków hormonalnych postarza szyjkę macicy (dwukrotnie!) a ciąże odmładzają szyjkę.
 +  - Obserwacje mogą być wspomagane przez urządzenia techniczne, np. kieszonkowe krystalizatory (różne rodzaje śluzu mają różny obraz wykrystalizowanego śluzu).
 +  - W metodach NPR korzystających z objawu śluzowego wyznacza się tzw. szczyt śluzu. Jest on jednak w różny sposób definiowany i wyznaczany w różnych metodach.
 +  - Korzyści płynące z obserwacji objawu śluzu:
 +    - umożliwia wybranie najlepszego czasu na poczęcie dziecka oraz wybranie płci dziecka.
 +    - pozwala oznaczyć okres płodności w cyklach dwu i jednofazowych oraz w szczególnych sytuacjach: przy karmieniu piersią, przed menopauzą, po odstawieniu pigułki hormonalnej
 +    - pozwala rozpoznać pracę układu hormonalnego; obraz przemian śluzu odzwierciedla obraz przemian hormonalnych (obecność śluzu w pierwszej fazie cyklu i jego brak w drugiej fazie przy właściwej pracy układu hormonalnego)
 +    - umożliwia diagnozowanie chorób (obfite wydzielanie śluzu występuje przy stanach zapalnych i nadżerkach szyjki, przy obecności dużych torbielowatych gruczołów, przy polipie wewnątrzszyjkowym i drażnieniu śluzówki kanału szyjki przez ciało obce, np. nitki od wkładki wewnątrzmacicznej
 +    - pomaga ocenić wpływ silnych napięć emocjonalnych na obraz śluzu (podczas napięć pobudzane są do wydzielania krypty typu S i P, a więc te, które wytwarzają śluz przypominający swoim wyglądem surowe białko jaja kurzego, dający odczucie śliskości i mokrości).
 +
 +//Życzę owocnych obserwacji!//
 +
 +autor: //petomasz//
 
wiki/abc_sluzu.txt · ostatnio zmienione: 2006/10/23 16:26 (edycja zewnętrzna)
 
Recent changes RSS feed Driven by DokuWiki