Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

wiki:abc_wyznaczania_okresu_plodnosci [2007/03/26 14:56] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +==== ABC wyznaczania okresu płodności ====
 +
 +//Drogie Panie,//
 +
 +Ze względu na płodność wspólną małżonków (związaną z czasem przeżycia plemnika i komórki jajowej) wyróżniamy w cyklu kobiecym trzy okresy:
 +  * okres (dni) niepłodności względnej [na początku cyklu miesiączkowego]
 +  * **[[wiki:ABC_Plodnosci|okres płodności (dni płodne)]]**
 +  * okres (dni) niepłodności bezwzględnej [w II fazie cyklu miesiączkowego].
 +Współczesne metody naturalnego rozpoznawania płodności pozwalają wyznaczyć zarówno początek, jaki i koniec okresu płodności i to na bieżąco. Aby to było możliwe, powinny zostać spełnione poniższe warunki.
 +
 +  - Należy nauczyć się jednej z kilku metod obserwacji własnego organizmu (na początek: co i jak obserwujemy, jak notujemy wyniki obserwacji).
 +  - Na czas nauki, co najmniej do skoku temperatury lub przez jeden cały cykl, powinno się powstrzymać się od współżycia i stosowania leków hormonalnych (inaczej nie da się rzetelnie wyznaczyć tzw. podstawowego modelu niepłodności charakterystycznego dla danej kobiety).
 +  - Należy prowadzić obserwacje tzw. wskaźników płodności zgodnie z wybraną metodą NPR, a więc zmiany temperatury, zmiany śluzu szyjkowego i/lub szyjki macicy.
 +  - Obserwacje należy prowadzić systematycznie (codziennie) i zgodnie z regułami wybranej metody (np. ważny jest czas i miejsce pomiary temperatury).
 +  - Interpretacje wyników należy prowadzić zgodnie z którąś z uznanych metod NPR (a nie według tzw. „własnej” metody czy też jakiejś „mieszanki” dostępnej w internecie lub znalezionej w nieodpowiedniej książce).
 +  - O ile możności powinno się unikać stosowania różnych leków a także środków hormonalnych, z natury swej zaburzających naturalny przebieg cyklu (np. niektóre leki blokują jajeczkowanie i obserwacje są wtedy bezwartościowe).
 +  - Należy umieć oddzielić, jeśli to możliwe, wpływ leków od właściwego przebiegu zmian w organizmie.
 +  - Należy pamiętać, że odpowiedzialność za wyznaczenie okresu płodności a także konsekwencje ewentualnej pomyłki ponosi wyłącznie para prowadząca obserwacje i interpretację cyklu. Nie odpowiadają za to ani eksperci, ani „28dni”.
 +  - Należy więc pamiętać, że właśnie dlatego „28dni” nie wyznacza automatycznie dni płodności; to musi być zrobione ręcznie przez samych użytkowników programu.
 +  - Program „28dni” udostępnia tylko narzędzie, ale decyzja o jego wykorzystaniu należy wyłącznie do samych użytkowników. Nawet, gdy pytaja o coś ekspertów lub kogoś innego z użytkowników, to ostateczną decyzję muszą podjąć sami.
 +  - Korzystanie z innych pomocy (np. testów owulacji i testów ciążowych) jest niewskazane, bo odwraca uwagę od obserwowania własnego organizmu. Jest też pewną oznaką niewiary w możliwości samoobserwacji, co obniża jakość prowadzonych obserwacji i motywację do korzystania z zalet NPR.
 +  - Należy też pamiętać, że dla doprowadzenia do poczęcia dziecka, jak i do odłożenia poczęcia w czasie, wystarczy znajomość okresu płodności a nie jest konieczne poszukiwanie „dnia owulacji”. Zresztą metodami NPR nie można wyznaczyć dnia owulacji, jest to osiągalne tylko przez stały monitoring USG!
 +  - Podczas nauki należy zachować spokój, nie myśleć stale o obserwacjach i ich wynikach. Samoobserwacja powinna stanowić rutynową czynność (jak mycie zębów, czesanie się czy gotowanie). Zbyt wielkie napięcie włożone w prowadzenie obserwacji oraz stałe oczekiwanie na wynik, może zaburzać przebieg cyklu utrudniając interpretację i pogarszając stan psychiczny użytkowniczki.
 +  - Szczegóły dotyczące sposobu wyznaczania okresu płodnego zawarte są w opisach konkretnych metod NPR.
 +
 +autor: //petomasz//
  
 
wiki/abc_wyznaczania_okresu_plodnosci.txt · ostatnio zmienione: 2007/03/26 14:56 (edycja zewnętrzna)
 
Recent changes RSS feed Driven by DokuWiki