Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

wiki:pyt_2 [2006/10/21 14:06] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +Pytanie (zuza)\\ 
 +Czy coś słyszałyście o wydłużeniu urlopów macierzyńskich ? Jakis czas temu było głośno a teraz wszystko ucichło 
 +
 +Odpowiedź (JEMMA)\\ 
 +W dniu 8 marca odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie trzech projektów nowelizacji kodeksu pracy dotyczących urlopów macierzyńskich. Odrębne projekty złożyli rząd, posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Polskich Rodzin. 
 +Rząd chce wydłużenia urlopów macierzyńskich o dwa tygodnie, czyli do 18 tygodni. Przy każdym następnym dziecku byłoby to 20 tygodni, a gdy urodzą się bliźniaki czy trojaczki - 28 tygodni. Dłuższe urlopy miałaby kosztować budżet 150 milionów złotych. 
 +Posłowie PiS także chcą dłuższych urlopów, jednak nie od razu w maksymalnej wysokości. PiS chce wydłużać urlopy stopniowo, aż do 2012 r. W przyszłym roku każda matka mogłaby liczyć na 22 tygodnie urlopu, za dwa lata już na 26 tygodni. Za sześć lat na pierwsze dziecko przysługiwałoby wciąż 26 tygodni, na drugie już 38, a na trzecie i kolejne – 52 tygodnie. 
 +A czego domagają się posłowie LPR? Szybkiego i wyraźnego wydłużenia urlopu macierzyńskiego do 26 tygodni po pierwszym porodzie i 28 tygodni po następnych. Chcą również wprowadzenia dodatkowych przepisów chroniących matki wracające do pracy po macierzyńskim - chodzi o 2,5 roku gwarancji zatrudnienia. Pracodawca mógłby zwolnić matkę tylko wtedy, gdy jego przedsiębiorstwo bankrutuje lub gdy kobieta dopuści się nadużyć i związki zawodowe zgodzą się na rozwiązanie z nią umowy.
 +Znawcy rynku pracy alarmują jednak, że dłuższy macierzyński sprawi, że pracodawcy mniej chętnie będą zatrudniać kobiety. A pod względem aktywności zawodowej kobiet jesteśmy na czwartym miejscu od końca wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Gorzej od nas wypadają tylko Hiszpania, Włochy i Malta. 
 +Jakie zapadną decyzje? Wszystkie projekty zmian w przepisach o urlopach macierzyńskich trafiły do sejmowych komisji.
 +
 +Źródło: Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza 
 +
 +
 +JEMMA **18.10.2006**\\ 
 +
 +Zmiany uchwalone przez sejm na 26 posiedzeniu, dnia 18.10.20206:\\ 
 +Nowe wydłużone urlopy macierzyńskie:\\ 
 +1. Przy pierwszym dziecku - 18 tygodni  \\ 
 +2. Przy każdym następnym - 20 tygodni \\ 
 +3. W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu - 28 tygodni \\ 
 +4. Dla osób, które adoptują lub przyjmują do rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7 lat - 18 tygodni\\ 
  
 
wiki/pyt_2.txt · ostatnio zmienione: 2006/10/21 14:06 (edycja zewnętrzna)
 
Recent changes RSS feed Driven by DokuWiki