Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

wiki:pyt_3 [2006/08/31 17:28] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +Pytanie (hajduczek)\\ 
 +Zakład pracy pracuje w systemie ileśtam zmianowym. W ciągu tygodnia wykonuje pracownik 40h pracy + sobota nadgodziny 8h. Jakie jest prawo pracodawcy by zatrudnić pracownika po 6 nockach ( w tym ta 8 nadgodzin) w 7 -dmy dzień na druga zmianę za nadgodziny + dzień wolny wybrany przez pracodawcę?? Przerwa w pracy pomiędzy noka a 2 zmianą wyszła 32h.
 +I jeszcze jedno ile max. w ciągu roku rozliczeniowego wynosi suma nadgodzin?? Czy mozna te nadgodziny przesuwać na nastepny rok jeśli już wykorzystało się limit?? \\ 
 +System pracy zmienia się bardzo często w zalezności jakie są tzw. zapotrzebowania. Stosowane są tam sytemy 15, 17 i obecnie z tego co wnioskuję 19 zmianowy cykl pracy. W takim razie praca w soboty też wchodzi w grę. Systemowy dzień wolny oczywiście wychodzi w ciągu tygodnia roboczego Pn-Pt.
 +Pracownik ma 8h zmiany, choć zdarza się że jest "proszony" o pozostanie 2 do 4 h dłużej.
 +W tym przypadku ( przynajmniej wg. mnie) nie może mieć zastosowanie przepis wyzsze potrzeby zakładu pracy, bo maja tzw. wielozmianowe systemy pracy, od tego one są aby dobrze zarządzać czasem pracy i nienaginać zatrudnienia w godzinach nadliczbowych. 
 +Ile tych wolnych dni w ciągu miesiaca powinien mieć pracownik?
 +No i wracam do tych godzin nadliczbowych. Poprzednia moja wypowiedź?
 +A i ten przykład o który było pytanie:
 +Niedziela 2 zmiana 8h nadliczbowe
 +Pn-Śr 3x8h 2 zmiana
 +Czw. systemowy wolny- "poproszony" o przyjście do pracy 2 zmiana 8h nadliczbowe
 +Pt-Sob 2 x 8h 2 zmiana
 +Ndz. 8h nadliczbowe 1 zmiana
 +i tak w kółko praktycznie ten dzień "wolny" to wypada pomiędzy nocką z Pt. na So. a 2zmianą w Ndz. czyli jak schodzi z nocki o 6.00 w sobote to o 14.00 w niedziele zaczyna 2 zmiane. 
 +
 +Odpowiedz (fmartunia)\\ 
 +bardzo wazne jest w jakim systemie czasu pracy pracuje pracownik i czy jest dopuszczalna w zakladzie pracy praca w soboty,. oraz czy stosowany jest do danego pracownika harmonogram.
 +Przydalby sie jakis przyklad, np, od ktorej do ktorej danego dnia osoba pracowala.Tematyka czasu pracy i nadgodzin jest bardzo trudna, i wszelkie informacje sa wazne:)\\ 
 +
 + 
 +Odpowiedź (skarbel)\\ 
 +minimalny odpoczynek w każdej dobie to co najmniej 11 godzin, w każdym tygodniu 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku (obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego). odpoczynek ten powinien przypadać w niedzilę, chyba że u danego pracodawcy odpoczynek przypada w inny dzień. .
 +Praca w godzinach nadliczbowych nie powinna przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym dla jednego pracownika- jednak pracodawca może określić inną liczbe godzin nadliczbowych. \\ 
 +czas pracy jest zawsze kontrolowany przy okazji "wizyty" inspekcji pracy. pracodawcy więc zabezpieczają się na wszelkie sposoby aby wszystko było ok, a wiadomo że jest bardzo dużo luczek które zawsze można wykorzystać własnie na korzyść pracodawcy a nie pracownika. 
 +najlepiej zorientować się jakie zapisy są wprowadzone w regulaminach - to bardzo ważne bo dotyczą wszystkich pracowników 
  
 
wiki/pyt_3.txt · ostatnio zmienione: 2006/08/31 17:28 (edycja zewnętrzna)
 
Recent changes RSS feed Driven by DokuWiki