Pytanie: (ngL)
W chwili obecnej jestem zatrudniona na 1/4 etatu, gdy zajdę w ciążę obiecano mi cały etat. Wiem, że pierwszy miesiąc płaci Pracodawca a za pozostałe miesiące ciąży płaci Państwo, moje pytanie brzmi: Jeśli będę w ciąży, zostanie ona potwierdzona przez lekarza, zostanę przeniesiona na pełen etat i przedstawię dokument od ginekologa - przysługuje mi pełnopłatność ze strony Państwa? Pytam, bo nie wiem czy pełen etat z - jakby nie patrzeć - podniesieniem płacy nie wiąże się z wymaganiami dotyczącymi przepracowania konkretnej liczby czasu?
Ps: Tak, wiem, że pierwszy miesiąc płaci pracodawca a jeśli chodzi o dotrzymanie umowy ustnej, o której wspomniałam - to się nie martwię.
Tłumaczono mi, że w czasie zatrudnienia, gdy jestem w ciąży - wypłatę dostaję od Państwa, nie od firmy. Czy jeśli tak nie jest - to bedę musiała przejść na zasiłek? Idąc dalej - jeśli pójdę na zasiłek to ile on wyniesie miesięcznie przy zarobkach, dajmy na to 2000 zł brutto? Pomijam oczywiście kwestię zwolnienia lekarskiego bo zakładam, że ciąża będzie przebiegała prawidłowo i zwoleniania nie dostanę z tego powodu.

Odpowiedzi:
1. (JEMMA)
ngL nie wiem czy dobrze zrozumiałam twoje pytanie „czy przysługuje ci pełnopłatność ze strony państwa” Zasiłek z ZUS (już po tych 33 dniach od pracodawcy) dostaniesz już z uwzględnieniem nowego wymiaru czasu pracy (czyli pełen etat) po podwyżce i oczywiście 100% wynagrodzenia, ale ZUS napewno będzie miał wątpliwości co do zasadności podniesienia wymiaruczasu pracy, a w związku z czym i wynagrodzenia, na podstawie zaświadczenia, że jesteś w ciąży. Po prostu to jest podejrzane - od razu pomyślą, że 1/4 etatu miałaś tylko „na papierze”, żeby nie płacić wysokich składek od wynagrodzenia, a w momencie ciąży podnieśli ci wynagrodzenie, żebyś miała wyższy zasiłek. Najlepszym rozwiązaniem byłoby (o ile dogadasz się z pracodawcą), żeby w momencie, gdy będziesz wiedziała że jesteś w ciąży spisanie oświadczenia z pracodawcą z datą w stecz o planowanej zmianie czasu pracy i wynagrodzenia od miesiąca x (oczywiście z jakimś uzasadnieniem).
ngL jeżeli zarabiasz 2.000 brutto, to wiesz ile z tego dostajesz „na rękę”. Tyle w przybliżeniu dostaniesz przez te miesiące po urodzeniu dziecka, kiedy przysługiwać ci będzie urlop macierzyński. (O ile w tych 2000 brytto nie ma składników, np. nagród, premi okazjanalnych i innych, których nie wlicza się do tak zwanej podstawy wymiaru zasiłku)

2. (Paula)
pracując w ciąży wynagrodzenie dostaje się od pracodawcy, no chyba, że są wskazania do zwolnienia lekarskiego, no to wtedy po 33 dniach zasiłku chorobowy zaczyna wypłacać ZUS w wysokości 100% (jest to oczywiście wyliczane jako 100% ze średniej z jakiegoś okresu, tyle tylko, że obecnie po 182 dniach nikomu nie przysługuje zasiłek chorobowy, wtedy trzeba starać się o zasiłek rehabilitacyjny.

 
wiki/pyt_1.txt · ostatnio zmienione: 2006/08/30 20:35 (edycja zewnętrzna)
 
Recent changes RSS feed Driven by DokuWiki